بازدید رئیس اداره آموزش و ترویج و مشارکت های مردمی از روستاهای پایلوت پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز

۱-مقدمه و کلیات:

این بازدید در تاریخ ۲۱/۲/۹۹ از روستاهای شناقی سفلی و قلهک انجام گرفت. در جلسه ای که با جوامع محلی برگزار شد ضمن عرض خوشامد گزارش کاملی در مورد پروژه های اجرا شده که شامل احداث کانال بتنی، تهیه طرح مرتعداری و همچنین احداث آبشخور و لوله گذاری که در حال بهره برداری است، ارائه گردید.

۲- هدف بازدید:بازدید از پروژه های مشارکتی حوزه ی مدیریت جامع

۳- گزارش بصری: گزارش عملکرد توسط سرگروه های جوامع محلی در حین بازدید از پروژه ها

۴- گزارش تشریحی:

-احداث آبشخور:  طول ۱۵ متر و طول مسیر لوله کشی جهت انتقال آب ۴۰۰ متر میباشد پیشرفت فیزیکی ۱۰۰% است و بهره برداری شده است. –  مشارکت و اعتماد جوامع محلی نسبت به اداره منابع طبیعی افزایش شایان توجهی داشته است.

-احداث کانال بتنی:  کل طول کانال ۲۵۰۰ متر میباشد که  مقدار ۷۰۰ متر با مشارکت جوامع محلی و تامین اعتبار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (۳۰ میلیون تومان)کارشده است.

-تهیه طرح مرتعداری:  با مشارکت ۵۰% درصدی جوامع محلی طرح مرتعداری روستا تهیه شد و در مرحله واگذاری میباشد.

روستای قلهک:

۱-پروژه اصلاح نژاد دام:  مرحله اول این پروژه در سال ۹۸ انجام شده است. دامدار پیشرو آقای محمد قوچانی ازتعداد ۵۰ راس دام اصلاح نژاد شده ۷۵ راس بره دارای صفات اصلاح ژنتیکی شده ، گرفته است که نسبت به قبل از انجام این طرح بره زایی افزایش داشته است.

فواید: علاوه بر افزایش توان معیشتی خانوار- در طی انجام مراحل اصلاح نژاد دام، دام به مدت ۲ ماه وارد مرتع نشده است در ادامه این طرح می توان انتظار داشت که تمایل دامدار به پروار بندی بیشتر شود و تخریب کمتر مرتع را بدنبال خواهد داشت.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *