کارگاه آموزشی مدیریت چرا در شهرستان مانه و سملقان-روستای بربرقلعه برگزار شد.

این کارگاه در مورخه ۹ /۹۸/۱۱با حضور اهالی روستای بربرقلعه – پایلوت پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز باعرض سلام و ادب و تقدیر تشکر از مشارکت و حضور اهالی محترم روستا توسط تسهیلگر پروژه (لیلا نظری) آغاز شد.
در ادامه آقای مهندس رباطی (کارشناس امور دام ) در ارتباط با مدیریت چرا به نحوی که منافع دام، مرتع و انسان را در پی داشته باشد توضیحات کاملی ایراد نمودند و جلسه را با طرح یک سوال از جوامع محلی ادامه دادند. ایشان سوال کردند که راندمان بره زایی و سود اقتصادی دامداران در روستا چقدر است؟
پس از پرسش و پاسخ و تبادل نظرات میان مردم و مربی، جوامع محلی پذیرفتند که با توجه به تلفات و نبود مدیریت درست و اصولی تاکنون دامداری با شیوه سنتی سود اقتصادی بالایی نداشته است.
در ادامه آقای مهندس ضمن اشاره به روش های جدید اصلاح نژآد، اثرات و مزیتهای استفاده از این روش ها و بهبود وضعیت اقتصادی را تشریح نمودند. ایشان یکی از علل تلفات دام را ورود دام به مرتع دانستند و ادامه دادند که با چرای دام در مرتع به دلیل پیمایش زیاد و از دست رفتن انرژی دام ضعیف می شود و در نتیجه با انتقال آلودگی از سایر دام ها و … براحتی مستعد بیماری خواهد شد، در نهایت تلفات افزایش می یابد.
ایشان یکی از علل اصلی از بین رفتن پوشش گیاهی و مراتع را ورود زود هنگام دام به مراتع در اواخر زمستان و اوایل بهار دانستند و گفتند در صورت رعایت موضوع مدیریت چرا و جلوگیری از ورود دام در این فصول به مراتع، می توانند در به هدف حفظ و مدیریت مراتع که منافع جوامع محلی را نیز در بردارد نزدیکتر شوند. در ادامه اهمیت حفظ مراتع و اثرات آن در بهبود وضعیت اقتصادی- اجتماعی آبخیزنشینان را به طور کامل تشریح کردند.
همچنین بیان کردند اگر که دامداران شیوه های اصلاح نژاد دام و دوقلوزایی را در پیش بگیرند و دامداری اصولی انجام دهند (افزایش راندمان بره زایی به ۱۷۰ درصد) و از ورود دام به مراتع نیز جلوگیری کنند قطعا از نظر اقتصادی سود بیشتر، دام سالمتر و مراتع بهتری خواهند داشت.
در پایان طبق نظر حاضرین مقرر گردید لیست دامداران متقاضی اصلاح نژاد دام توسط گروه برنامه ریزی و توسعه روستا تهیه شود تا کلاس های مقدماتی اصلاح نژاد دام جهت عملیاتی نمودن پروژه آغاز گردد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *