برگزاری کارگاه تحلیل دست اندرکاران پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری حوزه آبخیزشیرغان۲ (شهرستان فاروج)

این کارگاه در تاریخ ۹۸٫۰۸٫۱۹ درمحل فرمانداری شهرستان فاروج با حضور مهندس قاسم زاده و مهندس سفیدگران (رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی)،آقای مهندس بتویی (رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فاروج) و نمایندگان ادارات و سازمان های شهرستان برگزار شد.
جلسه با قرائت آیات قرآن کریم راس ساعت ۱۱صبح در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان فاروج آغاز شد.
مهندس بتویی ضمن عرض ادب و احترام، اهم اقدامات آموزش-ترویج اداره کل منابع طبیعی از محل صندوق توسعه ملی در راستای هدف پروژه-مشارکت مردمی و انسجام سازمانی در راستای مدیریت منابع طبیعی را به طور کامل توضیح دادند. ایشان افزود عوامل انسانی در کنار عوامل اقلیمی علت تخریب و تضعیف توان تجدید حیات منابع طبیعی هستندکه هر کدام در جای خود نیازمند بررسی هستند.
جناب آقای مهندس سفیدگران به توضیحاتی پیرامون پروژه و اینکه این طرح با هدف توان افزایی، توانمند سازی و ظرفیت سازی جوامع محلی در حوزه آبخیز شیرغان ۲در حال اجرا میباشد پرداختند. ایشان در ادامه بیان داشتند که این پروژه نیازمند انسجام مردمی و سازمانی خواهد بود. ایشان از حاضرین سوالاتی از قبیل انتظار دست اندرکاران در اجرای پروژه¬ها، منابعی که دستگاه¬ها و دست اندرکاران می توانند بسیج کنند، کدام منافع دست اندرکاران با اهداف پروژه در تضاد می باشند را پرسیدند که جمع بندی پاسخ حاضرین در جداول پیوست آورده شده است.
همچنین در ادامه نمایندگان محترم جوامع محلی روستا های حوزه شیرغان ۲، به بیان برخی از مشکلات عمده¬ی روستاهای خود پرداختند و اعلام آمادگی مشارکت جوامع محلی روستای خود را در جهت رفع این مشکلات بیان نمودند.
– نماینده جوامع محلی روستای خرق: درخواست احداث آبشخور و احداث دیوار ساحلی را داشتند تا از تخریب جاده جلوگیری گردد.
– نماینده جوامع محلی خبوشان: ایشان با توجه به اجرای پروژه ی احیای قنات ها در این روستا از ارگان مربوطه کمال تشکر را داشتند و پیشنهاد احداث بند ذخیره آب را در روستای تیتکانلو داشتند.
-نماینده جوامع محلی روستای گزکوه: درخواست احداث آبشخور و حمام ضدکنه را عنوان نمودند.

و هر کدام از نماینده های ادارات به معرفی خود و ایراد نظرات و پیشنهادات و اینکه در چه زمینه¬ای آماده همکاری می باشند، پرداختند.
در انتهای جلسه آقای مهندس قاسم زاده (معاون فرماندار) به جمع بندی جلسه پرداختند:
ایشان ضمن تشکر و قدردانی از مدیر اجرایی و تیم پروژه و جوامع محلی و مشارکت دستگاه¬های اجرایی، فرمودند: ازدست اندارکاران و بهره برداران و جوامع محلی انتظار می رود تا در حفظ و حراست از سازه های آبخیز داری و مراتع کوشا باشند تا ازتخریب این منابع جلوگیری گردد.
هدف از برگزاری جلسه تحلیل دست اندرکاران این است که با همفکری، مشارکت مردمی و انسجام سازمانی بتوانیم اقداماتی مناسبی را با توجه به پتانسیل منطقه در راستای حفظ منابع آب و خاک اجرایی کنیم.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *