نماینده دامداران و عشایر روستای رباط-شهرستان شیروان از پروژه موفق اصلاح نژآد دام سبک در روستای قتلیش-شهرستان بجنورد بازدید کردند.

 

پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منارید استان خراسان شمالی با اجرای برنامه موفق اصلاح نژاد دام سبک در سال ۱۳۹۷، گامی مهم و موثر در رشد و توسعه اقتصادی روستاهای پایلوت برداشته است. در سال ۱۳۹۸ طرح توسعه و تعمیم آن به روستاهای پایلوت شهرستان شیروان در دستور کار پروژه قرار گرفت. پیرو برگزاری کلاس های آموزشی اصلاح نژاد دام سبک در روستا های پایلوت پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز شهرستان شیروان، فاز اول پروژه اصلاح نژاد۴۰۰ راس دام سبک در روستاهای قلهک و سرداب این شهرستان با همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در حال اجرا می باشد. شایان ذکر است تست بروسلوز و آبستی و اسفنج گذاری  جز مراحل اجرایی می باشند که در این دو روستا انجام شده است. این پروژه براساس انعقاد تفاهم نامه بین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و قرارگاه پیشرفت و آبادانی با هدف اصول تغذیه دارای برنامه کنترل شده، تولید مثل، انتقال ژن، افزایش راندمان تولید، کاهش وابستگی به مرتع و حفظ منابع طبیعی در حال اجرا میباشد.

اکنون پیرو درخواست دامداران و عشایر روستای رباط در راستای اجرایی شدن این پروژه در مورخه ۹۸/۰۷/۱۸، نماینده دامداران و عشایر روستای رباط-شهرستان شیروان از پروژه موفق اصلاح نژآد دام سبک در روستای قتلیش-شهرستان بجنورد بازدید کردند.

در این جلسه آقای صالحی (دامدار پیشرو) ضمن تشریح کامل تمامی مراحل انجام پروژه،از تیم اجرایی پروژه منارید و مدیریت جامع حوزه آبخیز استان تشکر نمود و افزود الگوی اجرای این پروژه در روستای قتلیش بسیار رضایت بخش بوده و منجر به افزایش چشمگیر میزان مشارکت مردم شده استو اکنون مردم به سطح آگاهی بالایی رسیده اند و به این پروژه اعتماد کامل دارند. یکی از پروژه های موفق در این روستا اصلاح نژاد دام سبک است.

همچنین ایشان اظهار داشتند که: پیرو برگزاری کارگاه های آموزشی عملی و تئوری تلفات دامی و درصد بره های ضعیف گله ایشان به صفر رسیده و درصد بره زایی به ۱۲۰ درصد افزایش یافته است و با توجه به ژن دار شدن دام ها در صورت فروش، دام بصورت راسی و بدون محاسبه وزن به مبلغ ۵ الی ۶  میلیون بفروش می رسد که این امر خود باعث افزایش درامد مردم در راستای حفظ منابع طبیعی شده است؛چرا که لازمه اجرایی شدن موفق این طرح، جلوگیری از ورود دام به مراتع می باشد.

صالحی ادامه داد:لازم به ذکر است که در سال گذشته حدود ۲۵۰ راس دام سبک، در این  روستا اصلاح نژاد انجام شده بود که امسال به ۷۵۰ راس افزایش یافته است.

نماینده دامدارن و عشایر روستای رباط گفتند: انسجام، همکاری و مشارکت در این روستا منجر به اجرای موفق بسیاری از پروژه ها شده است و مهمترین مشکل روستای خود را نبود آگاهی دانستند.

پس از پایان بازید دامداران روستای رباط از این نوع دامداری موفق تصمیم به اجرای این پروژه با همکاری پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز گرفتند.

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *