بازدید آقای دکتر جعفریان، مدیرکل محترم آموزش، ترویج و مشارکتهای مردمی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور از پروژه های مشارکتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی

در روز شنبه مورخه؛ ۹۸/۰۵/۲۶ مدیر کل محترم آموزش، ترویج و مشارکتهای مردمی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، آقای دکتر جعفریان با همراهی معاون آبخیزداری و مدیر اجرایی استانی پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز و منارید خراسان شمالی (دکتر فرامرز)، معاون فنی(مهندس انصاری)، رئیس اداره آموزش و ترویج استان (مهندس سفیدگران)، کارشناسان و تسهیلگران پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز و آموزش و ترویج از پروژه های مشارکتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان شمالی با هدف بررسی اثر بخشی نتایج آموزش های برگزار شده، از روستاهای پایلوت قتلیش و رزقانه بازدید کردند.

شرح فعالیت:
۱- نشست صمیمانه دکتر جعفریان با جوامع محلی روستای قتلیش
این نشست با عرض سلام و خوش آمدگویی اقای حمیدی، نماینده جوامع محلی و عرض تقدیر و تشکر از مدیران منابع طبیعی استان خراسان شمالی آغاز شد. در ادامه ضمن تشریح مراحل اجرایی پروژه در روستا، برنامه ریزی پایین به بالا، اولویت بندی مشکلات با حضور اکثریت اهالی روستا، حضور مستمر و منظم تسهیلگران، تشکیل گروه برنامه ریزی و توسعه و تصمیم گیری و برنامه ریزی با حضور اعضا را از نقاط قوت پروژه دانستند که منجر به استقبال و رضایت مردمی در این روستا شده است.
نماینده جوامع محلی گفت: طبق نیازسنجی صورت گرفته در جلسات اولیه ظرفیت سازی اولین اولویت مردم آموزش های نوین و کاربردی در حوزه های مختلف در راستای بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی با در نظر گرفتن هدف اصلی- حفظ منابع آب و خاک استخراج شد. در ادامه تمامی آموزش های درخواستی مردم روستا از جمله، اصلاح نژآد دام، تغذیه دام، طب سنتی، سلامت و بهداشت، شناسایی گیاهان دارویی و بهره برداری اصولی از آن، کشت اصولی زعفران، مدیریت منابع آب، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، بسته بندی گیاهان دارویی و خشکبار، خیاط، تشکیل صندوق و …. برگزار گردید.
در ادامه آقای صالحی (مسئول پیگیری گروه برنامه ریزی و توسعه و نماینده جوامع محلی) به اثر بخشی برخی از دوره های آموزشی در روستا اشاره کرد از جمله:
برگزاری دوره های آموزشی اصول باغداری و هرس صحیح درختان باغی موجب افزایش راندمان محصولات باغی شده است. بعد از برگزاری دوره آموزشی کشت زعفران و انجام آزمایشات آب و خاک، ۴ هکتار زعفران در روستا کشت شده است که این روند همچنان ادامه دارد. دوره آموزشی تئوری و کاربردی اصلاح نژآد دام موجب افزایش راندمان بره زایی۷۰% به حدود۱۱۹% شده است تعداد متقاضیان اصلاح نژاد دام در این روستا به چند برابر افزایش یافته است.
یکی از مهمترین اقدامات پروژه در این راستا برگزاری کارگاه های آموزشی صندوق اعتباری خرد است که این امر خود منجر به افزایش فعالیتهای مشارکتی جوامع محلی شده است و طبق برنامه ریزی های گروه برنامه ریزی و توسعه در زمستان به مردم وام داده می شود تا آذوقه دام خود را تهیه نموده و از ورود دام به مراتع در فصول حساس جلوگیری شود.
از نتایج برگزاری کارگاه های آموزشی و ظرفیت سازی تسهیلگران در راستای حفظ منابع طبیعی می توان به تهیه مشارکتی طرح مرتعداری روستا با مشارکت ۵۰ درصدی جوامع محلی و قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در این روستا اشاره کرد. همچنین در اثر آموزش تسهیلگران مشارکت جوامع محلی در اجرای پروژه های عمرانی و … افزایش یافته است. به عنوان مثال در اجرای پروژه کانال انتقال آب روستا ۵۰ درصد مشارکت جوامع محلی و در اجرای احداث استخر ذخیره آب کشاورزی روستا مشارکت ۱۵ درصدی جوامع محلی را داشته ایم.
از دیگر اثرات کارگاه های آموزشی و ظرفیت سازی می توان به ثبت شرکت تعاونی در روستا با بیش از ۱۲۰ نفر عضو اشاره نمود.

در ادامه تسهیلگر پروژه بیان کرد: زنان نقش بسزایی در پیشبرد اهداف پروژه در این روستا داشته اند . بعد از ورود پروژه بانوان روستا در تمامی تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های روستا به طور مستقیم حضور دارند و اثر گذارند. حسابدار و کمک حسابدار صندوق خانم هستند و هر ماه جهت شفاف سازی و اعتماد سازی گزارش مالی به اعضای گروه برنامه ریزی و توسعه ارائه می دهند. آموزش هایی از جمله خیاطی و صندوق اعتباری خرد منجر به ایجاد مشاغل خرد خانگی در روستا شده است.
در پایان جناب آقای دکتر جعفریان ضمن ابراز خرسندی از دستاوردهای پروژه های مشارکتی در استان خراسان شمالی بیان کردند آنچه باعث بهبود و اصلاح فعالیتها خواهد شد، مشارکت مردم و آبخیزنشینان در اجرای پروژه های منابع طبیعی و توسعه روستا و نشست با جوامع محلی است. این موضوع در استان خراسان شمالی به عنوان استان پیشرو به وضوح قابل رویت است تا آنجایی که مقصد بازدید مجمع تشخیص مصلحت نظام در آینده نزدیک از اقدامات و دستاوردهای پروژه های مشارکتی این استان خواهد بود.
شوراها و دهیاران تولیت هماهنگی بین بخشی را عهده دار هستند ارتباط شوراها و دهیاران و اعضای گروه برنامه ریزی و توسعه با ارگان های مختلف که وارد روستا می شوند در راستای هم افزایی و همسو کردن اهداف مشترک می تواند در پیشرفت روستا اثر گذار باشد.
ایشان افزودند که سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور معتقد است اگر پروژه یا فعالیتی را مردم محلی انجام دهند اثر بخش تر خواهد بود و آیین نامه اجرایی بند (ب) ماده(۲۹) قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور را در راستای اجرای پروژه های مشارکتی توسط مردم محلی و شرکت های تعاونی را یک فرصت طلایی در راستای تقویت صندوق خرد اعتباری دانستند.
ایشان گفتند که تنها راه موفقیت در حفظ مراتع و منابع طبیعی مشارکت است و با هم افزایی پروژه مدیریت جامع و آموزش و ترویج می توان به بهبود روند اجرای پروژه های مشارکتی امیداورتر بود.
لازم به ذکر است که ایشان از پروژه مشارکتی کانال انتقال آب روستای قتلیش بازدید کردند.

۲- نشست صمیمانه دکتر جعفریان با جوامع محلی روستای رزقانه
این نشست صمیمی نیز با عرض خیرمقدم و خوش آمد گویی و تقدیر و تشکر نمایندگان جوامع محلی روستای رزقانه از اقدامات پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز، آغاز شد.
در ادامه جلسه پرسش و پاسخ، آقای دکتر جعفریان در رابطه با اقدامات شاخص صورت پذیرفته در روستای رزقانه از تسهیلگر و جوامع محلی سوالاتی بیان فرمودند. اقداماتی که از جانب تسهیلگر پروژه و جوامع محلی بیان گردید و عکس العمل ایشان به شرح ذیل بیان می گردد:
۱٫ احداث ۱۳۰۰ متر کانال انتقال آب بتنی با مشارکت بی سابقه جوامع محلی: قربان رزمدار نماینده جوبداران رزقانه ، بیان کرد که مشارکت جوامع محلی در این پروژه بیش از ۶۰ درصد بوده است و حدود ۴۰ میلیون تومان مبلغ نقدی برای اجرای این پروژه از جوبداران و ذی نفعان جمع آوری و کارگری آن توسط مردم رزقانه انجام گردید. و اعتبارات تامین مصالح آن از محل اعتبارات قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه حضرت جواد الائمه و پروژه مدیریت جامع حوضه آبخیز پرداخت شد . آقای دکتر جعفریان با اشاره به اینکه ما باید در روستا ها مردم را توانمند کنیم و ظرفیت سازی ها به گونه ای باشد که مردم به صورت خود انگیخته اقدام به رفع نیاز های اساسی خود کنند و منتظر اعتبارات و بودجه های دولتی نباید نشست، از این اقدام قدردانی نمودند و آن را یکی از اهداف اصلی کار های ترویجی دانستند که در این روستا بدست آمده است.
۲٫ اجرای عملیات اصلاح نژاد دام سبک در روستای رزقانه: آقای یونس اکبری سر شبکه اصلاح نژاد دام سبک روستای رزقانه در رابطه با راه اندازی عمیات آموزشی-معیشتی اصلاح نژاد دام سبک به منظورافزایش راندمان تولید و برقراری تعادل دام و مرتع در روستای رزقانه توضیحاتی بیان داشتند. ایشان با بیان اینکه با توجه به نتیجه خوب حاصل شده در فاز اول اجرای عملیات، دامداران بیشتری در فاز دوم اقدام به اعمال سیستم دامداری متمرکز و عدم ورود دام به مرتع داشتند، نتایج اجرای این عملیات در سطح گسترده را ضامن حفظ پوشش گیاهی،خاک و آب روستای خود دانستند. آقای دکتر جعفریان در واکنش به این اقدام شایسته با ابراز خشنودی نسبت به این موضوع بیان فرمودند: یکی از اهداف اصلی مدیریت جامع حوزه آبخیز توجه به بحث معیشت و جایگزینی روش های سنتی و مخرب بهره برداری از طبیعت به منظور حفاظت از عرصه های طبیعی است و اگر نتایج مثبت حاصل از اجرای چنین عملیاتی توسط جوامع محلی و دامداران رویت شود، به تدریج همه گیر شده و باقی دامداران نیز اقدام به جایگزین نمودن آن با روش های گذشته خواهند نمود .
۳٫ راه اندازی پروژه آموزشی- معیشتی جایگزین جهت توسعه پایدار گردشگری “اکوتوریسم و پرورش بلد محلی”: آقای یونس اکبری سرپرست راهنمایان گردشگری آموزش دیده در روستای رزقانه یکی از اقدامات مثبت شکل گرفته در این روستا را توجه به بحث اکوتوریسم و گردشگری آن دانست. و با بیان روند اجرا و ایده پردازی آن توسط تسهیلگر پروژه، این اقدامات را مورد قبول علاقه مندان صنعت گردشگری در روستای رزقانه بیان کرد. روند اجرای این ایده آموزشی-معیشتی، توسط جناب آقای دکتر فرامرز شرح داده شد و نمونه ای از کارت های بلد محلی که با امضاء مدیران کل منابع طبیعی و میراث فرهنگی و گردشگری خراسان شمالی صادر شده بود به سمع و نظر آقای دکتر جعفریان رسید. در انتها دو نسخه گواهینامه بلد محلی صادر شده برای دو نفر از متقاضیان فعالیت در عرصه گردشگری” آقایان امیری و علیزاده” “دهیار و شورای محترم روستای رزقانه” توسط ایشان اهداء گردید. دکتر جعفریان در واکنش به این اقدام شاخص بیان داشتند: در حال حاضر اکوتوریسم جایگاه اول دنیا را در بحث در آمد زایی به خود اختصاص داده است. و سازمان جنگل ها نیز در بحث طبیعتگردی دارای نظام نامه ای مصوب و مدون می باشد که در آن بر روی طبیعتگردی اصولی تاکید بسیار گردیده است. ایشان روستای رزقانه را دارای پتانسیل های بالای گردشگری دانستند و پیشنهاد ورود گردشگران خارجی و حتی مدیران ژاپنی پروژه جایکای سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور را در قالب برگزاری یک تور در روستای رزقانه ارائه دادند. همچنین درخواست ایشان از مردم این روستا حفظ بافت سنتی روستا و جلوگیری از سندروم ویلا سازی بود تا شکل های نادرست توسعه و گردشگری اتفاق نیوفتد. همچنین ایشان با قدردانی از این اقدام شاخص، در رابطه با گواهینامه های بلد محلی بیان فرمودند تا نمونه ای از آن همراه با مکاتبه رسمی به سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور ارسال گردد تا در نهایت از طریق سازمان جنگل ها به تمامی استان های کشور مکاتبه شده و اقدامات لازم جهت اطلاع رسانی و تعمیم آن به دیگر استان ها انجام پذیرد.
در ادامه ایشان در رابطه با تشکل ها و شرکت های تعاونی تشکیل شده و نیز فعالیت مشترک با محیط زیست و نیز برنامه های بعدی جوامع محلی روستای رزقانه، سوالاتی بیان داشتند که در پاسخ به تشکیل شرکت تعانی روستای پیربز اشاره شد و بیان گردید که اساسنامه این شرکت تعاونی در حال تغییراتیست تا بتواند با ذکر توانایی انجام فعالیت های مرتبط منابع طبیعی و آبخیزداری در آن امکان اجرای پروژه های مربوط به منابع طبیعی را داشته باشد. همچنین در رابطه با اقدامات صورت گرفته با اداره کل محیط زیست به برگزاری کارگاه آموزشی PGIS و تهیه نقشه های مشارکتی “تغییرات روند محیط زیست از گذشته تا الان” به کمک جوامع محلی روستای رزقانه و رئیس اداره محیط زیست طبیعی و جانوری اداره کل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی “آقای مهندس اسکندر گردمردی” و برگزاری بازدید های آموزشی به همراه این سازمان اشاره شد و گزارشی از طرف تسهیلگر پروژه ارائه گردید. در پاسخ به برنامه های آتی در روستای رزقانه “آقای یونس اکبری” مسئول پیگیری گروه برنامه ریزی و توسعه روستای رزقانه،بیان داشتند که در آینده ای نزدیک شرکت تعاونی دامپروری نوین در ادامه بحث عملیات اصلاح نژاد و شرکت تعاونی اکوتوریسمی مرزنشینان روستای رزقانه در ادامه فعالیت های گردشگری پیگیری و تاسیس خواهد گردید. در پایان به سایر اقدامات پروژه در روستا از جمله توسعه سرمایه های فیزیکی از قبیل ساخت اتاقک و نصب دستگاه آنتن دهی دیجیتال تلویزیون، نصب آنتن دهی تلفن همراه توسط اپراتور ایرانسل، استفاده از انرژی های نو و در نتیجه توزیع و نصب آبگرم کن خورشیدی برای یک واحد پرورش ماهی فاقد گاز و یک منزل مسکونی، اجرای پروژه های بیولوژیک کپه کاری گیاهان دارویی و علوفه ای، ساخت آبشخور، و برگذاری کلاس های آموزشی گوناگون در زمینه های زنبور داری،شناسایی گیاهان دارویی، طب اسلامی، دوره کامل باغداری اصولی (و در نتیجه آن تبدیل دو هکتار زمین زراعی کاشت لوبیا به عنوان یک محصول پرآب بر به باغ)،کارگاه آموزشی زراعت گیاهان دارویی و تبدیل برخی از زمین های زراعی کم بازده به کاشت زعفران و غیره اشاره گردید. آقای دکتر جعفریان در اتمام برنامه به تهیه طرح مرتعداری با تلفیق اقتصادی طرح های معیشتی از جمله گردشگری برای این روستا تاکید داشتند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *