برگزاری چهارمین جلسه کمیته مدیریت جامع حوزه آبخیز شهرستان مانه و سملقان

در تاریخ ۹۸/۰۴/۲۹ جلسه کمیته مدیریت جامع حوزه آبخیز شهرستان مانه و سملقان در محل فرمانداری شهرستان راس ساعت ۹ صبح برگزار گردید.این جلسه با خیرمقدم رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مانه و سملقان و دبیر کمیته (آقای فلاحی) آغاز شد. در ادامه دکتر فرامرز( معاون محترم آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و مدیر اجرایی استانی پروژه منارید و مدیریت جامع حوزه آبخیز) ، با ارائه پاورپوینت گزارشی در خصوص اقدامات انجام گرفته پروژه مدیریت جامع و اجرای پروژه های آبخیزداری شهرستان مانه و سملقان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی ارائه نمودند. در ادامه شرکت کنندگان و اعضاء این جلسه که شامل روسای ادارات شهرستان و اعضای کمیته مدیریت جامع حوزه آبخیز بودند به چگونگی اجرای پروژه های آبخیزداری حوزه های آبخیز و نحوه همکاری مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار دادند .
در ادامه جلسه نمایندگان جوامع محلی روستاهای پایلوت پروژه منارید و مدیریت جامع حوزه آبخیز حاضر در جلسه به ارائه اقدامات پروژه و مشکلات پیش رو در روستاهای خود پرداختند.
پس از درخواست جوامع محلی نمایندگان ارگان های دولتی حاضر در جلسه به خواسته های جوامع محلی پاسخ دادند و اعلام نمودند در حیطه وظایف خود و با توجه به تخصیص اعتبار آمادگی هرگونه مشارکت را در پییشبرد اهداف پروژه منارید و مدیریت جامع حوزه آبخیز سد شیرین دره را دارند.
در انتهای جلسه جناب آقای معموری فرماندار محترم شهرستان مانه و سملقان(رئیس کمیته) ضمن تشكر از مسئولین اجرای پروژه منارید و مدیریت جامع حوزه آبخیز سد شیرین دره بیان نمودند که در زمان بهره برداری از سد شیرین دره باید مطالعات و عملیات آبخیزداری انجام میگرفت تا کمترین آسیب به سد وارد گردد که مشکل اصلی تخریب در منابع طبیعی بدلیل عدم توجه مسئولین می باشد. آقای معموری در انتها به بیان فرآیند مشارکتی انسجام اجتماعی و سازمانی و اهمیت بالای مشارکت مردم در حل مشکلات روستا، توانمندسازی، اجرای پروژه ها معیشتی و برگزاری دوره های آموزشی در روستاهای پایلوت پرداختند.

مصوبات جلسه:
۱- پیگیری آب شرب و کیفیت آب روستای ارناوه
۲-پیگیری و بررسی مشکل مدرسه ارناوه و همچنین آموزشهای مرتبط با منابع طبیعی در مدارس روستاهای پایلوت پروژه
۳- جهت مدیریت منابع آب در روستاهای پایلوت مسیر آبیاری سنتی ، به کانال آب بتنی میسر گردد.
۴- دستگاههای اجرایی شهرستانی اهتمام لازم در همکاری با اجرای پروژه های آبخیزداری داشته باشند.
۵- برنامه ریزی جهت بازدید از پروژه های برتر انجام گرفته در استان و شهرستان های مجاور
۶- پیگیری و تسریع در ارائه امکانات (برق، گاز، آب و خیابان کشی) در طرح سمت توسعه روستای بربرقلعه