کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و جوامع محلی استان خراسان شمالی از نهالستان های جنگلی استان البرز و آذربایجان غربی بازدید کردند.

تعداد ۲۵ نفر از کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و جوامع محلی روستاهای پایلوت پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز و منارید استان خراسان شمالی به همراه کارشناس مسئول پیگیری پروژه (مهندس رضانژاد) از نهالستانهای جنگلی استان البرز و آذربایجان غربی در تاریخ ۲۵ تا ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۸ بازدید کردند.

این بازدید به منظور شناسایی پتانسیل های استان در زمینه ایجاد نهالستان های جنگلی و ظرفیت سازی و توانمند سازی جوامع محلی در این خصوص انجام شد.

 

شرح فعالیت:

۱-بازدید از نهالستان بزرگ  کرج

در ابتدا مهندس علی جانی مسئول نهالستان شرح مختصری از نهالستان بزرگ کرج ارائه نمودند که این نهاستان از سال ۱۳۴۲ فعالیت خود را آغاز کرده، مساحت آن ۱۳۶ هکتار می باشد که به قطعات یک هکتاری تقسیم شده است این نهالستان همچنین داری انبار ها، مکانیکی ادوات کشاورزی و اتاقک خشک کن گیاهان دارویی می باشد که موفق به دریافت ایزو ۹۰۰۱ و ۱۴۰۰۱ شده است. تامین آب مورد نیاز از طریق چاه و احداث استخر تامین گردیده است.

مهندس قادری مسئول گیاهان دارویی با حضور جوامع محلی، گیاهان دارویی کشت شده را معرفی نموده و در مورد روشهای کشت، نگهداری، اهمیت دارویی و همچنین میزان درآمد حاصل کشت آنها صحبت نمودند که شامل:

نعنا فلفلی: ۳ الی ۴ تن در هکتار ، نیاز به آبیاری زیاد و بعد سه سال نیاز به واکاری دارد.

اویشن : بسیار مقاوم، ۱٫۵ تن برگ خالص در هکتار، هر یک کیلو ۲۰ لیتر عرق تولید میکند. تا ۱۵ سال نیاز به واکاری ندارد.

بادرنجبیه: بسیار مقاوم. ۱۰ تن در هکتار، تا ۱۰ سال نیاز به واکاری ندارد، قیمت برگ خشک کیلویی ۲۰ هزار تومان

گل گاوزبان: ۵۰۰ کیلو در هکتار. ۲۰۰ کیلو بذر در هکتار، گل آن کیلویی ۲۰۰ هزار تومان و بذر کیلویی ۴۰۰ هزار تومان می باشد.

در ادامه با حضور دکتر محمدی زاده رئیس اداره جنگل و بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز بازدید میدانی از نهالستان انجام گردید. ایشان اشاره نمودند که تمام گونه های منطقه ایران و تورانی از جمله: ارس، شیرخشت، دقدقک، بنه، خنجوک، داغداغان،راناس و … در این نهالستان موجود می باشد که از تمامی آنها بازدید به عمل آمد. با توجه به شباهت اقلیمی استان البرز و خراسان شمالی گونه های مشابه بین این دو استان فراوان می باشد.

در انتها آقای دکتر محمدی زاده در مورد اهمیت درخت ارس، دیر رشد بودن آن و مراحل تولید نهال ارس را ارائه نمودند که شامل: ۱- تهیه بذر و انتخاب پایه های مناسب بذری ۲- جمع اوری، بسته بندی و حمل و نقل بذر ۳- پاک نمودن و استحصال میوه های سالم ۴- کوبیدن میوه ها و استحصال بذر ۵- شستشو و بوجاری بذر ۶- رزین شویی با استفاده از آب و آهک ۷- خشک نمودن بذر ۸- تعیین درصد بذر سالم ۹- تعیین وزن هزار دانه بذر ۱۰- نگهداری و تیمار بذر ۱۱- گلدان گیری ۱۲- کاشت بذر ۱۳- آبیاری بذر ۱۴- جوانه زنی بذر ۱۵- انتقال نهال به عرصه جنگلی می باشد.

 

۲-بازدید از نهالستان دارلک استان آذربایجان غربی

این نهالستان با مساحت ۲۰ هکتار در ۲۱ کیلومتری شهرستان مهاباد واقع گردیده. در این بازدید آقای مهندس مختاری کارشناس اداره جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی همراه جوامع محلی حضور داشته و توضیحات لازم در مورد گونه های موجود در این نهالستان ارئه نمودند. گونه های موجود در این نهالستان شامل: بنه، بادام، ارغوان، گز، صنوبر، بید مجنون، بیدمشک، سنجد و… می باشد.

 

 

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *