برگزاری چهارمین کمیته مدیریت جامع حوزه آبخیز شهرستان بجنورد

چهارمین جلسه کمیته مدیریت جامع حوزه آبخیز شهرستان بجنورد در سال ۱۳۹۷ با حضور فرماندار محترم شهرستان بجنورد تشکیل شد.
دراین جلسه جناب آقای دکتر فرامرز معاون محترم آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و مدیر اجرایی استانی پروژه مدیریت جامع و مناریدو مدیریت جامع حوزه آبخیز سد شیرین دره گزارش عملکرد پروژه مذکور را در پایلوت های شهرستان بجنورد ارائه نمودند.
در ادامه جلسه جناب آقای دکتر ایزانلو گزارش عملکرد اجرای پروژ های آبخیزداری و آبخوانداری از محل صندوق توسعه ملی در شهرستان بجنورد ارائه نمودند و و بیان کردند که یکی از مسلئل مهمی که باید به طور ویژه به آن توجه شود بحث سیلخیزی و فرسایش بالا در حوزه های آبخیز می باشد که با انسجام ارگان های دولتی در اجرای پروژ ه ای آبخیزداری و آبخوانداری تا حدودی میتوان از شدت فرسایش بالا جلوگیری نمود.
در ادامه جلسه نمایندگان جوامع محلی روستاهای پایلوت پروژه منارید و مدیریت جامع حوزه آبخیز حاضر در جلسه به ارائه اقدامات پروژه در روستاهای خود پرداختند.
در انتهای جلسه جناب آقای دکتر ثمینی فرماندار محترم ضمن تشکر از مسولین اجرای پروژه منارید و مدیریت جامع حوزه آبخیز سد شیرین دره فرمودند: اجرای پروژه های آبخیزداری و هرگونه پروژه که منجر به حفظ محیط زیست شود و همچنینی استفاده پایدار از منابع طبیعی و محیط زیست را به طوری که نسل آینده هم از آن بهره مند شود تکلیف ما می باشد.پیش زمینه ی حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، ضمن فرهنگ سازی و آموزش نیاز به اشتغالزایی و افزایش درآمد آبخیزنشینان می باشد.علت حاشیه نشینی و بدنبال افزایش ناهانجاری های اجتماعی در شهرها، خشکسالی و مهاجرت روستائیان به شهرها می باشد که باید تلاش شود زیرساخت های ماندگاری در روستا با کمک خود روستائیان آماده شود. در ادامه فرمودند که تمامی ارگان های دولتی نیز باید پروژه های مربوط به خود را تعیین تکلیف کنند و در جهت توسعه روستا گام بردارند.مهم ترین مساله ماندگاری روستائیان در روستاها پس از آماده سازی زیرساخت ها، ایجاد اشتغال پایدار می باشد که باید در این راستا تلاش شود.ایشان یکی از مسائل مهم در زمینه توسعه روستاها را مشارکت خود مردم در اجرای پروژه های ذکر کردند و فرمودند که ایجاد اشتغال زمانی وثر می باشد که بازار مصرف محصولات تولیدی هم دیده شود.
در انتهای جلسه فرماندار محترم شهرستان بجنورد، جناب آقای دکتر ثمینی نیز تمامی اولویت های ارائه شده توسط جوامع محلی را به بخشداری های و دهیاری ها ارجاع دادند و فرمودند حتی الامکان تا جلسه آینده مشکلات و مسائل رفع شوند.

مصوبات جلسه:

۱ مقرر گردید جهت ایجاد مجتمع دامداری در روستای قتلیش شهرستان بجنورد به منظور راه اندازی اشتغال پایدار مجوزات لازم صادر گردد.
۲ مقرر گردید که مدرسه قدیمی روستای قتلیش به منظور مکان برگزاری جلسات آموزشی و کارگاه اشتغالزایی به گروه برنامه و توسع روستای قتلیش واگذار گردد
۳ مقرر گردید به منظور جلوگیری از فرسایش خاک و اجرای پروژه های آبخیزداری، مطالعات آبخیزداری در روستای قتلیش انجام شود و همچنین جهت اجرای پروژه های آبخیزداری در روستای ایزمان تخصیص اعتبار داده شود.
۴ مقرر گردید که جهت مسکن جوانان روستای رزقانه و ایزمان ۶ هکتار زمین به بنیاد مسکن واگذار گرددو بیناد مسکن هم نقشه قطعه بندی را تهیه کند.و طرح هادی در روستای ایزمان و رزقانه اجرایی شود.
۵ مقرر گردید که جهت مدیریت منابع آب در روستای رزقانه و ایزمان مسیر آبیاری سنتی، بتنی گردد و همچنین مداربندی آب در روستای رزقانه نیز انجام شود.
۶ مقرر گردید که جاده فرعی روستای رزقانه که به طول ۳ کیلومتر می باشد آسفالت گردد.
۷ مقرر گردید که جهت اشتغالزایی و افزایش سطح درآمد روستائیان ایزمان، چاه عمیق داری مجوز روستا به بهره برداری برسد.


0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *