احداث حمام ضد کنه روستای قتلیش

  1. مقدمه

انگلهای خارجی بدن دامها از نظر بیولوژیکی، مهم بوده و می توانند مشکلات عمده ای برای دام و حتی انسان از لحاظ انتقال بیمارهای مشترک داشته باشند انگلها با اتصال به میزبان خود موجب آزردگی دام و زخم های متعاقب آن و عفونت های ثانوی شده، دام را ضعیف و موجب ضایعات مکانیکی،سوزش،التهاب،افزایش حساسیت،کم خونی و کاهش تولیدات دام شده و عوامل مختلف بیماریزا را به حیوانات منتقل می کنند. از جمله آفات مهم دام به خصوص آنهایی که در روستا به صورت سنتی اداره میگردند وجود تعداد زیادی کنه روی بدن دام در آغل یا طویله می باشد

    2- ضرورت انجام فعالیت

شرایط بد بهداشتی جایگاه دام از یک طرف و نبودن آگاهیهای لازم از نحوه زندگی، تکثیر و افزایش جمعیت کنه ها و روش کنترل آنان از سوی دیگر موجب خسارت و تلفاتی در دام می گردد.  با توجه به آلودگی بدن دام­ها با انگل­های خارجی واحتمال وقوع بیماری­های مختلف دام ومشترک بین انسان ودام، برای مبارزه با این نوع انگلها استفاده از سموم ضد انگل بسیار حائز اهمیت است، در این راستا برای مبارزه با این انگلها سموم ضد انگلهای خارجی نقش بسزایی در از بین بردن و کنترل این انگلها را دارد. لذا با توجه به تعداد بالای دام در منطقه و معیشت غالب روستائیان (دامداری) و لزوم حمایت از دامداران و معیشت انان، وجود یک حمام ضد کنه برای شستشوی مرتب دامها و از بین بردن آلودگیها و انگلها امری لازم و ضروری می­باشد.

۳- اهداف

از اهداف احداث حمام ضد کنه می توان به :

  1. مبارزه با بیماری های مشترک دام و انسان
  2.  جلوگیری از تلفات دامی و خسارت به دامداران که موجب افزایش تولیدات دامی می­گردد
  3. مبارزه با آفات و امراض و انگلهای دامی
  4. افزایش اعتمادسازی جوامع محلی

اشاره نمود.

شیوه اجرای طرح:

پس از جلسات متعدد تسهیلگران پروژه و گروه برنامه و توسعه روستای قتلیش وهماهنگی ها و پیگیری های لازم در دبیرخانه استانی قرار شد مشارکت مردمی به صورت تامین نیروی کارگری، اجرا، مدیریت پروژه و در نهایت حفظ و نگهداری از آن باشد و همچنین بلوک سیمانی و ماسه توسط قرار گاه پیشرفت و آبادانی سپاه و سیمان توسط مدیریت جهاد کشاورزی بجنورد تامین گردد. لازم به ذکر است که سهم مشارکت پروژه منارید و مدیریت جامع حوزه آبخیز آموزش و توانمندسازی و بسیج جوامع محلی، مطالعه، تهیه طرح و آنالیز بها و هزینه ایاب و ذهاب بود. پروژه مذکور با هزینه کل ۶۰ میلیون ریال در تابستان ۱۳۹۷ اجرا شد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *