مدیریت مشارکتی منابع آب روستای قتلیش-احداث کانال انتقال آب کشاورزی

مقدمه

نیاز روز افزون به آب برای شرب و کشاورزی و صنعت از یک سو و محدود بودن مقدار آب تجدید شونده از سوی دیگر توسعه استان را با چالش های اساسی روبرو کرده و این معضل در آینده نیز تشدید خواهد شد. لذا اگر منابع آب مدیریت نشود و کیفیت و کمیت آنها مورد توجه جدی قرار نگیرد  ممکن است تنش های غیر قابل جبران به وجود آید.

منبع آبی این روستا رودخانه می باشد . تکمیل و بازسازی کانال احداث شده دراخل باغات و اراضی روستا اولویت پیشنهادی مردم در ارتباط با مدیریت آب بوده است و کارشناس واحد آب و خاک جهاد کشاورزی نیز ضرورت احداث این کانال ها را مورد تأیید قرار داده است. اجرای کانال به طول یک ونیم  کیلومتر در یک مسیر با ابعاد کانال های اجرای شده کف ۳۵ و ارتفاع ۵۰ می باشد.

   ضرورت انجام فعالیت

بخش كشاورزي با ۹۲ درصد بزرگترين و مهمترين مصرف كننده آب در كشور به شمار مي­رود. بيش از ۸۰ درصد منابع آب به دليل عدم مدیریت صحیح در اين بخش به هدر مي­رود.

با توجه به خشکسالی های متوالی و نیاز استفاده بهینه از منابع آبی، طرح لوله گذاری مسیر انتقال آب مزارع کشاورزی با استقبال خوب کشاورزان روبرو شده که اجرای این پروژه ها می­تواند از هدر رفت ۲۰تا ۳۰% آب را جلوگیری کرده و به افزایش راندمان آبیاری کمک بسیار زیادی کند .

اهداف

  • توانمند شدن جوامع محلی به منظور مدیریت یکپارچه منابع آب و خشکسالی و افزایش خودباوری -در بین اعضاء گروه توسعه و برنامه­ریزی.
  • –         -افزیش سطح زیر کشت
  • –         -رونق اشتغال کشاورزی برای بسیاری از اهالی روستا
  • –         -افزایش مهاجرت معکوس
  • جلوگیری از هدر رفت آب

شرح کار  

روستای قتلیش دارای جمعیتی بالغ بر ۱۹۹ نفر و ۷۳ خانوار، دارای ۳۵۰ هکتار زمین کشاورزی است که شغل اکثریت اهالی روستا کشاورزی و دامداری است. پیرو جلسه ای که با حضور تسهیلگران پروژه و اعضای گروه برنامه ریزی و توسعه روستای قتلیش با هدف بررسی مجدد طرح های پیشنهادی جوامع محلی جهت تنظیم برنامه کاری ۲۰۱۷  برگزار شد، گروه برنامه ریزی و توسعه روستای قتلیش اولین اولویت کاری خود را مدیریت مشارکتی منابع اب و احداث کانال انتقال آب کشاورزی به منظور افزایش راندمان آب کشاورزی دانستند. در این جلسه نقش و مشارکت مردم در اجرای پروژه مذکور به طور دقیق و شفاف مشخص شد که مقرر گردید در صورت تایید کارشناسان مربوطه ۵۰ درصد مشارکت بر عهده جوامع محلی با تامین نیروی کارگری خواهد بود، نقشه برداری و آنالیز فنی با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی و تامین مصالح مورد نیاز بر عهده پروژه بین المللی منارید و مدیریت جامع حوزه های آبخیز خواهد بود.  در این جلسه طبق نظر اعضای گروه برنامه ریزی و توسعه و بر اساس تجربیات قبلی در زمینه اجرای پروژه ساماندهی چشمه ها و احداث ابشخور دام مدیریت کار بر عهده اقایان صالحی، حمیدی و بجنوردی خواهد بود.

پیرو بازدید کارشناسان سازمان جهاد  کشاورزی در مرداد ۱۳۹۶، کارشناسان مربوطه از نظر فنی اجرای پروژه احداث کانال انتقال آب کشاورزی را تایید نمودند و در ادامه عملیات نقشه برداری توسط ایشان انجام شد.

هزینه های اجرای طرح

مشارکت مردم در اجرای طرح

واحد شرح فعالیت بهای کل (ریال)
۱ نیروی کار لازم جهت آماده‌سازی زمین، ساخت بند سنگی-ملاتی ۲۴۰۰۰۰۰۰۰
۲ هزینه اسکان و ایاب و ذهاب نیروی کار ۱۲۰۰۰۰۰۰۰
۳ هزینه جابه‌جایی مصالح داخل روستا ۴۰۰۰۰۰۰۰
  سهم مشارکت مردم ۴۰۰۰۰۰۰۰۰

مشارکت پروژه در اجرای طرح

ردیف نام وسایل و مصالح هزینه کل(ریال)
۱ هزینه خرید مصالح شامل (سیمان، آهک، ماسه، گراویه و سنگ) ۲۱۰۰۰۰۰۰۰
۴ اجاره بها میکسر بتن ۱۰,۰۰۰,۰۰۰
۵ هزینه حمل و نقل ۸۰۰۰۰۰۰۰
۶ دستمزد کارشناس بنا ۶۰۰۰۰۰۰۰
۸ میلگرد ۲۰۰۰۰۰۰
۹ هزینه پی کنی توسط بیل مکانیکی ۲۸۰۰۰۰۰۰
۱۰ جمع کل ۳۹۰,۰۰۰,۰۰۰
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *