روستای سرداب

روستای سرداب در فاسله ۷۹ کیلیومتری شمال شیروان قرار دارد. مردم این منطقه به زبان كردي كرمانجي تكلم مي‌كنند. اين روستا جزء دهستان قوشخانه است. روستاي سرداب در داخل دره‌اي ژرف كه امتداد آن شرقي ـ غربي مي‌باشد قرار گرفته و منازل مسكوني بر هم منطبق هستند يعني صحن حياط منزلي معمولاً پشت‌بام ديگريست. روستاي سرداب از محدوده‌ي قراي شيروان است كه هنوز موقعيت جنگلي بودن خودش را از دست نداده و سرسبز و پردرخت است. شغل اصلي مردم دامداري است و به صورت كوچرو در اين روستا نگهداري مي‌شود كه ييلاق آنها كوههاي اطراف سراني و تنيل و قشلاقشان مراوه‌تپه‌ي تركمن‌صحراست.

ظرفیت سازی :

بعد از ورود پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منارید به روستا اقدام به برگزاری کارگاه های ظرفیت سازی با حضور جوامع محلی می شود که ظرفیت سازی روستای سرداب از ابتدای سال ۱۳۹۵ آغاز گردید. تاکنون مجموع کارگاه های برگزار شده ۱۲۰۰۰ نفر- روز در زمینه ظرفیت سازی، دوره های آموزشی کشاورزی و منابع طبیعی و دوره های آموزشی معیشتی می باشد.

الویت بندی مشکلات:

تسهیلگران پروژه مدیریت جامع و منارید در جلسات ظرفیت سازی با روش های علمی اقدام به بررسی مشکلات مردم نموده و در نهایت مشکلات مطرح شده توسط جوامع محلی را الویت بندی می کنند. با توجه به اینکه معیشت اصلی روستای سرداب دامداری است، تسهیلگران به درخواست مردم محلی طی جلسه ­ای با دامداران روستای سرداب مسائل و مشکلات آنان را با استفاده از تکنیک ماتریس زوجی  اولویت­بندی کرد که بترتیب:۱-مقابله با بیماری­های دامی۲-کاهش تعداد دام ۳- تضمین خرید محصولات دامی ۴- تهیه علوفه ارزان قیمت ۵- راه دسترسی مناسب ۶- نیمه صنعتی شدن  در اولویت قرار گرفتند. 

تشکیل صندوق خرد اعتباری:

پس از ظرفیت­ سازی کارگاه هایی در زمینه تشکیل صندوق به عنوان ابزاری جهت توسعه روستاهای پایلوت و گروه­های برنامه ­ریزی و توسعه تعداد ۲۹۷ نفر در ۲۶ گروه به عضویت صندوق درآمدند. به درخواست جوامع محلی در حال حاضر ماهانه ۵۰۰۰۰ ریال به صندوق واریز می­­شود. همچنین دفترچه­ های پس­انداز در میان اعضای صندوق توزیع گردید.

اقدامات انجام شده با همکاری ارگان های دولتی ،جوامع محلی و پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منارید:

-توسعه صنعت قالی بافی و تکمیل چرخه تولید نخ از پشم روستای سرداب آموزش ۶۸ نفر بانو – احداث حمام ضد کنه – سم پاشی دامداری ها
-توزیع علوفه با نرخ دولتی
-لوله گذاری باغات
-کاشت  2500 اصله نهال زرشک کوهی
-تخصیص زمین جهت ساخت مسکن
-تخصیص زمین جهت ساخت مسکن
-احداث کالورت روستای سرداب شهرستان شیروان

همچنین تا کنون کلاس های آموزشی شناسایی گیاهان دارویی، کشت گل محمدی، پرواربندی و اصلاح نژاد دام، برگزاری کارگاه اموزشی مبارزه با بیماری دام، برگزاری کارگاه اموزشی بهداشت زنان، برگزاری کارگاه آموزشی معیشت حلاجی و ریسندگی ، آموزش بهداشت دام و مبارزه با بیمارهای مشترک انسان و دام و … برگزار گردیده است.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *