مرمت سه دهنه چشمه و احداث سه باب آبشخور بتنی در روستای قلهک

مراتع منبع اصلی تولیدات دامی در ایران است، که مورد استفاده دامهای زیادی قرار می گیرد و منافع غیر مستقیم آن شامل گیاهان دارویی و صنعتی، حفاظت خاک، کمک به نفوذ باران و تغذیه سفره های آب زیرزمینی، جلوگیری از کاهش سریع حجم مفید دریاچه سدها و در نتیجه کاهش خسارت سیل و غیره می شود که به مراتب از منافع مستقیم مرتع بیشتر است. توسعه پایدار مراتع مستلزم شناخت و استفاده درست از منابع آن از جمله منابع آبی مراتع می باشد. بهره وری حداکثر دام از علوفه مرتع، به مقدار آبی (مستقیم یا غیر مستقیم) که در اختیار دام قرار می گیرد، بستگی دارد. تنها در صورت وجود آب کافی و مناسب است که دام می تواند از علوفه مرتع حداکثر استفاده را داشته و به مرتع آسیبی وارد نشود و از این طریق حداکثر فراورده دامی تولید شود. به دلیل محدودیت منابع آبی قابل شرب در مناطق خشک و نیز حساسیت و شکنندگی اکوسیستم های مرتعی این مناطق، استفاده بهینه و به طور کلی مدیریت منابع آبی در این نواحی، بیش از هر منطقه دیگر ضروری می باشد.

هدف:

–  راهپیمایی کمتر­دام و در نتیجه تخریب کمتر منابع طبیعی استفاده بهینه از آب چشمه ها وهدررفت کمتر آب چشمه ها جلب رضایت دامداران و تشویق آنان در جهت حفظ منابع طبیعی – پراکنش مناسب دام در مراتع – استفاده حیات وحش از آب چشمه ها

شرح کار:

روستای قلهک با داشتن تعداد دام زیاد و بدلیل چرای بیرویه دامها از مراتع و راهپیمایی زیاد، نقش عمده ای در فرسایش خاک داشته و احداث آبشخور و مرمت چشمه ها کمک فراوانی در پراکنش دامها و راهپیمایی کمتر دام خواهد داشت. در جلسات ظرفیت­ سازی نیز یکی از اولویت­های اهالی روستا، احداث آبشخور در سه نقطه در اطراف روستا بوده، تا دامداران برای سیراب نمودن دامهای خود مجبور به برگرداندن دامها به روستا و راهپیمایی زیاد دامها و لذا تخریب بیشتر منابع طبیعی نباشند. بنابراین صورتجلسه ای برای احداث سه آبشخور تهیه گردید.

شیوه اجرای طرح:

بر اساس پیگیری­های تسهیلگران پروژه مدیریت جامع و منارید، بازدید و برآورد قیمت توسط کارشناسان انجام و در نهایت اجرای این پروژه به پیمانکار بخش خصوصی سپرده شد.

هزینه اجرای طرح:

اجرای این پروژه به عهده پیمانکار بخش خصوصی بوده و هزینه اجرای آن حدود ۱۸۰ میلیون ریال بوده که برای هر آبشخور ۶۰ میلیون ریال هزینه شده که از محل اعتبارات پروژه مدیریت جامع و منارید می­باشد.

اثرات اجرای طرح:

با توجه به تخریب و فرسوده شدن آبشخورهای قدیمی روستا، تخریب محل چشمه و همچنین هدر رفت آب، احداث این آبشخورها تأثیر بسزایی در حفظ پوشش گیاهی مراتع به سبب پراکنش مناسب و راهپیمایی کمتر دامها داشته است، همچنین راهپیمایی کمتر دامها سبب هدر نرفتن انرژی و افزایش وزن دامها می شود، از سویی احداث این آبشخورها سبب جلب رضایت دامداران و در نتیجه تشویق آنان در جهت حفظ منابع طبیعی خواهد شد. ضمنا در قرارداد پیمانکار پروژه ذکر شده است که در تأمین نیروی کارگری حتما از نیروی کار خود روستای قلهک استفاده شود که خود عاملی در راستای اشتغالزایی، هرچند به صورت موقت، بوده است.0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *