روستای تفتازان


روستای تفتازان در فاصله ۵۴ كيلومتري شمال غربي شيروان در خراسان شمالی  واقع است كه از شمال به روستاي باغ و ازجنوب به روستاي سولدي و از شرق به آق قلعه و از غرب به روستاي زو محدود مي گردد .
روستای تفتازان ۷۳ خانوار و ۱۹۹ نفر جمعيت دارد و مردمش به زبان تركي تكلم مي كنند . روستای تفتازان جزء دهستان قوشخانه شيروان است که دارای یک مدرسه در مقطع ابتدایی، مسجد و حسینیه می باشد. شغل اصلي مردم روستای تفتازان كشاورزي و دامداري است و محصولات عمده تفتازان شامل : گندم و جو و حبوبات به دو صورت آبي و ديم و انواع سردرختي است . در قشلاق تفتازان درخت كهنسالي از نوع سرو كوهي وجود دارد كه به عزيزآرچه معروف است و سن درخت به ۱۰۰۰ سال مي رسد .

دهیار و شوراهای اسلامی :

دهیار روستای تفتازان آقای مهدی حیدری و شوراهای اسلامی روستا آقایان رحمان حیدری، حبیب ا… حیدری و امیری می باشند

ظرفیت سازی:

بعد از ورود پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منارید به روستا اقدام به برگزاری کارگاه های ظرفیت سازی با حضور جوامع محلی می شود که ظرفیت سازی روستای تفتازان از ابتدای سال ۱۳۹۵ آغاز گردید. تاکنون
مجموع کارگاه های برگزار شده ۱۵۰۰۰ نفر- روز در زمینه ظرفیت سازی، دوره های آموزشی کشاورزی و منابع طبیعی و دوره های آموزشی معیشتی می باشد.

اولویت بندی مشکلات:

در تمامی کارگاه ­های ظرفیت سازی تسهیلگران پروژه مدیریت جامع و منارید با استفاده از تکنیک بارش افکار کتبی مشکلات مردم را مورد بررسی قرار دادند و در نهایت با تهیه ماتریس زوجی به اولویت­ بندی مشکلات پرداختند که در نهایت مشکلات آقایان روستای تفتازان به ترتیب ۱٫ آموزش ۲٫عدم تضمین خرید محصولات کشاورزی ۳٫ بیکاری ۴٫ کمبود آب اولویت بندی گردید. مشکلات بانوان روستای تفتازان به ترتیب ۱٫ عدم وجود اشتغالزایی ۲٫کمبود آب ۳٫ عدم تضمین خرید محصولات ۴٫ نبودآموزش و آگاهی ۵٫ ضعف بهداشت ۶٫ نبود مدرسه راهنمایی اولویت بندی شد.

تشکیل صندوق خرد اعتباری:

پس از ظرفیت­ سازی کارگاه هایی در زمینه تشکیل صندوق به عنوان ابزاری جهت توسعه روستاهای پایلوت و گروه­های برنامه ­ریزی و توسعه تعداد ۱۵۵ نفر در ۱۶ گروه به عضویت صندوق درآمدند. در ادامه اولین واریزی در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ آغاز شد که اعضای هسته مرکزی اقدام به جمع­ آوری وجوه نمودند و تسهیلگران به درخواست اعضا جهت جلوگیری از ایجاد مشکل در حسابداری در تمام مراحل اولیه همراه ایشان بودند. به درخواست جوامع محلی در حال حاضر ماهانه ۵۰۰۰۰ ریال به صندوق واریز می­­شود. همچنین دفترچه­ های پس­انداز در میان اعضای صندوق توزیع گردید.

اقدامات انجام شده با همکاری ارگان های دولتی ،جوامع محلی و پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منارید :

-احداث یک کیلومتر کانال انتقال آب بتنی به صورت مشارکتی -ساخت اتاقک محل استقرار دستگاه آنتن دهی دیجیتال تلویزیون -توزیع جو و علوفه ارزان قیمت -اجرای پروژه های بیولوژیک اعم از کپه کاری گیاهان دارویی و علوفه مرتعی -پروژه آموزشی-معیشتی نساجی در روستای تفتازان -تبدیل دیم زار های کم بازده -ارائه تسهیلات بانکی و کارت صنعتگری برای ۲۱ نفر (بانوان صنعتگر روستای تفتازان) -لوله گذاری باغات (۲۰۰ متر)
-برگزاری کلاس های آموزشی با توجه به درخواست جوامع محلی و نیازسنجی در زمینه دامداری و دامپروری، کشاورزی، پرورش قارچ ، بهداشت و ….

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *