احداث کانال بتنی انتقال آب و سازه سنگی ملاتی روستای تفتازان

نیاز روز افزون به آب برای شرب و کشاورزی و صنعت از یک سو و محدود بودن مقدار آب تجدید شونده از سوی دیگر توسعه استان را با چالش های اساسی روبرو کرده و این معضل در آینده نیز تشدید خواهد شد. لذا اگر منابع آب مدیریت نشود و کیفیت و کمیت آنها مورد توجه جدی قرار نگیرد ممکن است تنش های غیر قابل جبران به وجود آید. منبع آبی روستای تفتازان رودخانه­ای با دبی متوسط ۵۰ لیتر در ثانیه می باشد . تکمیل و بازسازی کانال احداث شده داخل باغات و اراضی روستا اولویت پیشنهادی مردم در ارتباط با مدیریت آب بوده است و کارشناس واحد آب و خاک جهادکشاورزی نیز ضرورت احداث این کانال ها را مورد تأیید قرار داده است. اجرای کانال به طول ۱ کیلومتر در دو مسیر با ابعاد کانال های اجرای شده کف ۳۵ و ارتفاع ۵۰ سانتی متر می باشد  

هدف:

توانمند شدن جوامع محلی به منظور مدیریت یکپارچه منابع آب و خشکسالی و افزایش خودباوری در بین اعضاء گروه برنامه­ ریزی و توسعه.
رونق اشتغال کشاورزی برای بسیاری از اهالی روستا
افزایش مهاجرت معکوس -جلوگیری از هدررفت آ

شرح کار:

با توجه به جلسات ظرفیت­ سازی، یکی از اولویت­های اهالی روستا، آموزش در زمینه مدیریت منابع آب و مدیریت آن با استفاده از پوشش انهار بوده است. تقاضای احداث سازه سنگی ملاتی در محل حمام قدیمی روستا که محل انتقال آب کشاورزی روستا به زمین­های پایین دست می­باشد و پوشش انهار اراضی کشاورزی پایین دست از سمت جوامع محلی مطرح شد و بیان نمودند که در صورت اجرای این طرح ضمن رونق کشاورزی برای بسیاری از افراد روستا اشتغالزایی خواهد شد. با مشورت جوامع محلی نحوه اجرای پروژه و تقسیم کار صورتجلسه شد. این فعالیت با مشارکت اعضاءگروه توسعه و برنامه­ ریزی روستای تفتازان بدین شرح است که مردم محلی در زمینه تأمین نیروی کارگری و وسیله حمل و نقل با مشارکت ۲۰-۳۰درصدی اعلام آمادگی کردند.

شیوه اجرای طرح:

بر اساس پیگیری­های تسهیلگران پروژه مدیریت جامع و منارید بازدید، نقشه ­برداری و برآورد قیمت توسط کارشناسان فنی سازمان جهاد کشاورزی انجام شده و مورد تایید قرار گرفته است. تامین نیروی کار نیز سهم مشارکت مردمی بوده است.

هزینه اجرای طرح:

نیروی کار لازم جهت آماده سازی زمین،  ساخت بند سنگی ملاتی، هزینه اسکان و ایاب و ذهاب نیروی کار، هزینه جابه جایی مصالح داخل روستا ، سهم مشارکت مردم در این طرح بوده است. هزینه خرید مصالح شامل سیمان، آهک، ماسه، گراویه، سنگ، اجاره بها میکسر بتن، هزینه حمل و نقل، دستمزد کارشناس بنا، میلگرد، هزینه پی کنی توسط بیل مکانیکی سهم مشارکت منارید در این طرح بوده است.

اثرات اجرای طرح:

با توجه به خشکسالی های متوالی و نیاز به استفاده بهینه از منابع آبی ، طرح انتقال آب مزارع کشاورزی با استقبال خوب کشاورزان روبرو شده که اجرای این پروژه­ها می­تواند از هدر رفت آب جلوگیری کرده و به افزایش راندمان آبیاری کمک بسیار زیادی کند.  سرعت انتقال آب افزایش  داشته و  اختلافات بین باغداران بر سر توزیع آب کاهش یافته است.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *