احداث حمام ضدکنه روستای سرداب

با توجه به آلودگی بدن دام­ها با انگل­های خارجی واحتمال وقوع بیماری­های مختلف دام ومشترک بین انسان ودام، برای مبارزه با این نوع انگلها استفاده از سموم ضد انگل بسیار حائز اهمیت است، در این راستا برای مبارزه با این انگلها سموم ضد انگلهای خارجی نقش بسزایی در از بین بردن و کنترل این انگلها را دارد. بهمین منظور پیرو درخواست گروه برنامه ریزی و توسعه روستای سرداب و با توجه تعداد بالای دام در این روستا (معیشت غالب اهالی روستا دامداری است ) و در راستای اهداف پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منارید،  این پروژه اجرایی گردید.

هدف:

از اهداف احداث حمام ضد کنه می توان به مبارزه با بیماری های مشترک دام و انسان، جلوگیری از تلفات دامی و خسارت به دامداران که موجب افزایش تولیدات دامی می­گردد و  افزایش اعتمادسازی جوامع محلی اشاره نمود.

شیوه اجرای طرح:

با توجه به برگزاری جلسات ظرفیت سازی در این روستا و الویت بندی مشکلات و همچنین درخواست جوامع محلی در قالب صورتجلسه، این پروژه در گروه برنامه و توسعه روستا مصوب گردید سپس هماهنگی ها و پیگیری های لازم توسط تسهیلگران پروژه مدیریت جامع و منارید با جهاد کشاورزی و مردم صورت گرفت. برای اجرای این پروژه سهم جهاد کشاورزی تهیه سیمان معادل ۱۰ میلیون ریال ، سهم پروژه مدیریت جامع و منارید خرید ماسه و هزینه کارگری معادل ۱۰ میلیون ریال و سهم مردم خرید بلوکه و تامین نیروی کارگری بوده است. این پروژه در مهر ماه ۱۳۹۶ توسط دامداران روستای سرداب به بهره برداری رسید.

حمام ضد کنه روستای سرداب  در سه قسمت احداث شد:

۱٫بخش نگه داری گوسفند (بخش انتظار): برای بردن کنترل شده گوسفندان برای حمام ضد کنه آنها را از این بخش عبور می دهند

۲٫بخش حوضچه یا حمام: در این بخش گوسفند حمام می شود.

۳٫استراحتگاه: پس از حمام گوسفند برای ۱۰ دقیقه در این بخش نگه داری می شود.

اثرات اجرای طرح:

با ساخت حمام ضد کنه، بیماری های دام که مربوط به انگل هاست از بین رفته و تولیدات دامی افزایش می­یابند. دامداران روستای سرداب بعد از بهره برداری رضایت کامل از ساخت حمام ضد کنه دارند که باعث جلب اعتماد آنها به پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منارید گردیده است.

                                                                                                                                           


0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *