اجرای پروژه معیشتی قالیبافی روستای سرداب

انسان‌های اولیه از پوست حیوانات به عنوان زیرانداز خود استفاده می‌کردند. به مرور زمان با اهلی کردن حیواناتی که دارای پوست پشمی بودند و نیز با به دست آوردن تجربه کافی در ساختن ابزارهای لازم، پشم حیوانات اهلی را ریسیدند و گلیم‌های ساده را که نخستین زیراندازهای تار و پودی بودند را بافتند. بعدها بر اساس تجربه و تلاش، انواع زیراندازها را بافتند که یکی از آن‌ها گبه می‌باشد گبه یا قالیچه خرسک فرشی از جنس قالی است که معمولاً در اندازه کوچک توسط عشایر لر وقشقایی بافته می‌شود. باتوجه به راه اندازی چرخه تولید نخ در روستای سرداب، تولید گبه که از پشم و نخهای پشمی می­باشد، گبه بافی می­تواند یکی از معیشتهای خوب در روستا باشد و به میزان بالایی اشتغال­زایی انجام شود. در طی جلسات برگزار شده گروه برنامه روستا، یکی از اولویتهای اصلی بانوان، قالیبافی و آموزش بافت گبه بود که صورتجلسه ای برای پیگیریهای لازم تهیه گردید.

هدف:

–  تکمیل چرخه حلاجی، نخریسی و در نهایت تولید گبه
–  اشتغال زایی و ایجاد درآمد برای بانوان روستا
–  توانمند سازی بانوان روستا

شرح کار:

روستای سرداب یکی از روستاهای با تعداد دام بالا و پشم فراوان حاصل از آن است که به گفته خود اهالی به دلیل مقرون به صرفه نبودن حمل پشم به شهرستان، این پشم ها دور ریخته یا سوزانده میشود که علاوه بر هدر رفتن این سرمایه گرانبها، باعث آلودگی محیط زیست نیز می­شود. لذا پس از مطرح نمودن این مسئله از سوی اهالی در جلسات گروه برنامه و توسعه روستا و بحث و تبادل نظر در این خصوص، یکی ازاولویت­های اهالی روستا، درخواست تهیه دستگاههای حلاجی و ریسندگی و آموزش این موارد و نیز آموزش قالیبافی و تهیه دارهای قالی بوده که باعث توانمند شدن بانوان خواهد شد.

شیوه اجرای طرح:

براساس پیگیری­های انجام شده توسط تسهیلگران پروژه مدیریت جامع و منارید، جناب آقای ایزانلو، سرمایه گذار بخش خصوصی و نیز مربی ریسندگی، مسئولیت تهیه ۶۸ دار قالی و نیز آموزش گبه بافی را به عهده گرفته و آموزش باننوان را در روستا شروع نمودند.

اثرات اجرای طرح:

با توجه به دور ریختن و یا سوزاندن پشم ها توسط اهالی، با رونق چرخه تولید نخ و گبه علاوه بر هدر نرفتن این سرمایه گرانبها، توانمندسازی بانوان و ایجاد اشتغال برای آنان می­تواند اثرات این طرح باشد.


0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *