موقعیت جغرافیایی روستای بربرقلعه

حوزه آبخیز ارناوه دارای چهار سامان عرفی بنام های بربرقلعه، تازه قلعه، يالانچي و ارناوه مي باشد.پروژه مدیریت جامع و منارید در آن از سال ۱۳۹۵ تاکنون فعالیت دارد.بر اساس بررسي ها و آمارهاي اخذ شده در سال ۱۳۹۵، کل جمعيت روستاهاي منطقه مورد مطالعه ۹۴۷ نفر مي باشد كه در قالب ۲۵۹ خانوار در چهار روستا سكونت دارند. روستاي بربر قلعه به عنوان مرکز دهستان دارای ۱۱۹خانوار و ۴۲۹ نفر جمعیت در حوزه می باشد و شغل اکثریت مردم کشاورزی و دامداری می باشد که جهت رسیدن به هدف مورد نظر با استفاده از روش های تسهیلگری اجتماعی نظیر PRA اطلاعاتی نظیر وضعیت اقتصادی، اجتماعی ، فیزیکی و منابع طبیعی در حال تحلیل و بررسی می باشد.

ظرفیت سازی :

بعد از ورود پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منارید به روستا اقدام به برگزاری کارگاه های ظرفیت سازی با حضور جوامع محلی می شود که ظرفیت سازی روستایبربرقلعه از ابتدای سال ۱۳۹۵ آغاز گردید. تاکنون مجموع کارگاه های برگزار شده ۱۵۰۰۰ نفر- ساعت در زمینه ظرفیت سازی، دوره های آموزشی کشاورزی و منابع طبیعی و دوره های آموزشی معیشتی می باشد.

تشکیل صندوق خرد اعتباری:

پس از ظرفیت­ سازی کارگاه هایی در زمینه تشکیل صندوق به عنوان ابزاری جهت توسعه روستاهای پایلوت و گروه­های برنامه ­ریزی و توسعه تعداد ۵۴نفر در ۵گروه به عضویت صندوق درآمدند. به درخواست جوامع محلی در حال حاضر ماهانه ۱۰۰۰۰۰ ریال به صندوق واریز می­­شود. همچنین دفترچه­ های پس ­انداز در میان اعضای صندوق توزیع گردید.

اقدامات انجام شده با همکاری ارگان های دولتی ،جوامع محلی و پروژه مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منارید:

-توسعه صنعت پته دوزی- آموزش ۳۰ نفر بانو- ۱۸۰۰متر کانال بتنی -احداث آبشخور -کپه کاری و بذرپاشی گیاهان علوفه ای و دارویی -توزیع علوفه با نرخ دولتی -تخصیص زمین جهت ساخت مسکن -برگزاری دوره آموزشی خیاطی- آموزش ۳۰ نفر بانو-احداث دفتر برنامه ریزی وتوسعه روستایی

همچنین تا کنون کلاس های آموزشی شناسایی گیاهان دارویی، زنبورداری، کشت گل محمدی، پرواربندی و اصلاح نژاد دام، برگزاری کارگاه اموزشی مبارزه با بیماری دام، برگزاری کارگاه اموزشی بهداشت زنان، برگزاری الگوی کشت ، آموزش بهداشت دام و مبارزه با بیمارهای مشترک انسان و دام و برگزار گردیده است.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *