احداث کانال بتنی انتقال آب روستای بربرقلعه-تازه قلعه

بخش كشاورزي با ۹۲ درصد بزرگترين و مهمترين مصرف كننده آب در كشور به شمار مي­رود. بيش از ۸۰ درصد منابع آب به دليل عدم مدیریت صحیح در اين بخش به هدر مي­رود. با توجه به خشکسالی های متوالی و نیاز استفاده بهینه از منابع آبی، طرح لوله گذاری مسیر انتقال آب مزارع کشاورزی و بتنی کردن مسیر انتقال آب با استقبال خوب کشاورزان روبرو شده که اجرای این پروژه ها می­تواند از هدر رفت ۲۰تا ۳۰% آب را جلوگیری کرده و به افزایش راندمان آبیاری کمک بسیار زیادی کند

هدف:

– توانمند شدن جوامع محلی به منظور مدیریت یکپارچه منابع آب و خشکسالی و افزایش خودباوری در بین اعضاء گروه برنامه­ ریزی و توسعه.
– رونق اشتغال کشاورزی برای بسیاری از اهالی روستا
– افزایش مهاجرت معکوس -جلوگیری از هدررفت آب

شرح کار:

گروه برنامه ریزی و توسعه روستا اولین اولویت کاری خود را مدیریت مشارکتی منابع آب مرمت کانال انتقال آب کشاورزی به منظور افزایش راندمان آب کشاورزی و جلوگیری از هدر رفت آب و فرسایش زمین های کشاورزی مجاور کانال آب به خاطر حجم کم کانال و سریز شدن آب  دانستند. در این جلسات نقش و مشارکت مردم در اجرای پروژه مذکور به طور دقیق و شفاف مشخص شد که ۵۰ درصد مشارکت بر عهده جوامع محلی با تامین نیروی کارگری بود، نقشه برداری و آنالیز فنی با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی انجام گرفت

تکمیل و مرمت مسیر  کانال احداث شده داخل باغات و اراضی روستا اولویت پیشنهادی مردم در ارتباط با مدیریت منابع آب بوده است و کارشناس واحد آب و خاک جهاد کشاورزی نیز ضرورت احداث این کانال ها را مورد تأیید قرار داده است. مسیر کانال به طول۲۲۰۰متر در یک مسیر با ابعاد کانال های اجرای شده کف ۳۰ و ارتفاع  35  سانتی متر در دو روستای بربرقلعه(۱۸۰۰متر) و تازه قلعه(۴۰۰متر) می باشد.

شیوه اجرای طرح:

بر اساس پیگیری­های تسهیلگران پروژه مدیریت جامع و منارید بازدید، نقشه ­برداری و برآورد قیمت توسط کارشناسان فنی سازمان جهاد کشاورزی انجام شده و مورد تایید قرار گرفته است. تامین نیروی کار نیز سهم مشارکت مردمی بوده است.

هزینه اجرای طرح:

نیروی کار لازم جهت آماده سازی زمین، هزینه اسکان و ایاب و ذهاب نیروی کار، هزینه جابه جایی مصالح داخل روستا ، سهم مشارکت مردم در این طرح بوده است. هزینه خرید مصالح شامل سیمان، آهک، ماسه، گراویه، سنگ، اجاره بها میکسر بتن، هزینه حمل و نقل، دستمزد کارشناس بنا، میلگرد، هزینه پی کنی توسط بیل مکانیکی سهم مشارکت منارید و مدیریت جامع در این طرح بوده است.

اثرات اجرای طرح:

با توجه به خشکسالی های متوالی و نیاز به استفاده بهینه از منابع آبی ، طرح انتقال آب مزارع کشاورزی با استقبال خوب کشاورزان روبرو شده که اجرای این پروژه­ها می­تواند از هدر رفت آب جلوگیری کرده و به افزایش راندمان آبیاری کمک بسیار زیادی کند.  سرعت انتقال آب افزایش  داشته و  اختلافات بین باغداران بر سر توزیع آب کاهش یافته است.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *