عملکرد طرح های آبخیزداری در حوزه سدهای موجود استان خراسان شمالی

طرحهاي آبخيزداري با هدف كنترل سيلاب و كاهش رسوب وارده به مخازن سدهاي موجود استان ميتواند بسياري از اهداف سدهاي بزرگ مخزني را با صرف هزينه هاي كمتر و آسيب رساني كمتر به محيط زيست بر آورده سازد.

امروزه رسوبگذاري ،در مخازن سدها به يكي از مشكلات حاد تبديل شده است و به آساني قابل مهار نیست دو منشأ مهم براي رسوبزائي حوزه ها شامل عوامل انساني نظير تخريب پوشش گياهي و بهره برداري غلط از اراضي و عوامل طبيعي مانند جنس خاك و شيب زياد و الگوهاي خاص بارندگي وجود دارد.مهار عوامل انساني همواره همراه  با مسائل بسيار پيچيده اقتصادي  واجتماعي در روستاها ميباشد و تنها با رويكرد جامع آبخيزداري با مشاركت مردمي که يكي از اركان آنست انجام پذير است.

طبق مطالعات صورت گرفته فرسایش خاک حوزه سدهای موجود ۱۷ الی ۱۸ تن در هکتار در سال است آبخیزداری به عنوان يکی از شیوه‌های نوین حفاظت آب و خاک، مهار و پخش سیلاب‌ باعث کنترل سیلاب‌های مخرب و نفوذ آب به داخل سفره‌های آب زیرزمینی  و کاهش فرسایش خاک ميگردد. اجراي عمليات مكانيكي احداث سيل بندهاي خاكي ، عمليات گابيون بندي، خشكه چيني ، چپر بندي ، سنگي ملاتي , عمليات بيولوژيكي و بيومكانيكي از جمله بذرپاشي ، كپه كاري ، بانكت بندي ، كنتورفارو ، حفاظت و قرق و …  از سازنده‌ترین راهکارها برای كنترل رسوب وارده به مخازن سدهاي مخزني , حفاظت از خاك و مقابله با خشكسالي مي باشد.

طی سالهای گذشته تلاشهای زیادی در راستای اجرای طرح های کنترل سیل و رسوب و حفاظت خاک در این استان انجام گرفته که درنتیجه آن در سطح حوزه های آبخيز سد بيدواز ۷۲ درصد، سد بارزو ۵۱ درصد و سد شيرين دره ۷درصد ، سد چندیر ۴ درصد و سد سومبار ۴ درصد  عملیات آبخیزداری انجام شده است . به طور کلی تاکنون در سطحی بالغ بر ۲۵۶ هزار هکتار از سطح حوزه های آبخیز سد مطالعه تفصیلی اجرایی آبخیزداری انجام گرفته است(۵۳ درصد وسعت کل حوزه های سد استان)  و در سطحی بالغ بر ۱۰۹ هزار هکتار از این حوزه ها عملیات آبخیزداری اجرایی گردیده است.

در سال جاری اعتباری بالغ بر ۳۴ میلیارد ریال جهت  پروژه های محدوده سدهای موجود استان مصوب گردیده است . امید است با افزایش اعتبارات مورد نیاز بتوان شاهد افزایش عملیات آبخیزداری و کاهش رسوبات منتقله در این حوزه ها بود .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *