احداث دیوار ساحلی روستای بربرقلعه به حجم۷۵۰مترمکعب

مقدمه

رودخانه ها و آبراهه ها تحت تأثیر عوامل طبیعی و یا دخالتهای انسان دچار فرسایش بستر، فرسایش و جابه جایی عرضـی میشوند. فرسایش رودخانه ای به نوبه خود موجب بروز خطرات و خسارات عدیده ای برای اراضـی مجـاور رودخانـه هـا و مسـتحدثات ساحلی میشود، به طوریکه سالانه میلیونها تن از خاکهای با ارزش اراضی حاشیه رودخانه ها دچار فرسایش شـده و عـلاوه بـر هـدر رفتن خاك با ارزش، موجب از بین رفتن زمینهای کشاورزی و پرشدن مخازن سـدها و کـاهش عمـر مفیـد آنهـا و همچنـین ایجـاد مشکلات زیادی در بهره برداری از تأسیسات آبگیری و انتقال آب میشود. دیوارهای ساحلی سازههای هستند که به منظور جلوگیری تخریب کنار رودخانه ، لایه روبی بستر رودخانه به دلیل هدایت سیلابها و کاهش مشکلات زیست محیطی  مورد استفاده قـرار میگیرند.

هدف

-جلوگیری از تخریب کنار رودخانه

-لایه روبی بستر رودخانه به دلیل هدایت سیلابها

-کاهش مشکلات زیست محیطی

شرح کار و شیوه اجرا

بنابر پیرو درخواست گروه برنامه ریزی و توسعه روستای بربرقلعه جلسه های متعددی با حضور اهالی روستا و تسهیلگر پروژه مدیریت جامع در روستای بربرقلعه برگزار گردید. که موضوع احداث دیوار ساحلی رودخانه در بالادست روستا برای جلوگیری تخریب کنار رودخانه ، لایه روبی بستر رودخانه به دلیل هدایت سیلابها و کاهش مشکلات زیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. اهالی روستا ساخت دیوار ساحلی را اولویت اصلی این حوزه آّبخیز دانستند. پس از بازدید کارشناسان فنی و تایید آن،، با مشارکت اداره کل منابع طبیعی ،جوامع محلی و با همکاری اداره آب منطقه ای شهرستان و بر اساس قرارداد منعقده با پیمانکار در حجم ۷۵۰مترمکعب و  تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی  (۲۱۱۵میلیون ریال) در این روستا اجرایی گردید.

اثرات اجرای طرح:

به منظور جلوگیری تخریب کنار رودخانه ، لایه روبی بستر رودخانه به دلیل هدایت سیلابها و کاهش مشکلات زیست محیطی  مورد استفاده قـرار میگیرند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *